Bídníci - Victor Hugo

13. července 2016 v 19:29 | Markéta |  Filmy
Pustila jsem si ve videoarchivu české televize seriál "Bídnící" s Gerardem Depardieu v hlavní roli. Mám velmi ráda tohoto herce a opravdu jsem žasla nad tím, jak bravurně ztvárnil roli Jeana Valjeana. Dívala jsem se a nedokázala jsem odejít od obrazovky. Nemohla jsem se dočkat dalšího dílu. Obdivovala jsem i každý tah perem slavného spisovatele Victora Huga, který čtenáře či diváka, nenechal odpočinout. Jedna zápletka střídala druhou a slova, která byla řečena jen tak, jakoby mimochodem, zanechávala v duši diváka tisíce otazníků.
Děj se odehrává v roce 1862 a přitom otázky, které si autor pokládá, jsou živé i dnes.
Má vězněný člověk "věčný" cejch na čele, nebo má šanci začít nový život? Bude navzdory čistým úmyslům a příkladnému životu i nadále vláčen bahnem minulosti? Bude věčně odsouzeným galejníkem?
Jeana Valjeana přivedlo na správnou cestu vlastní selhání. Zlákal ho třpyt dvou překrásných svícnů. Byl rozhodnutý pro ně zabíjet, ale nakonec je jen ukradl. Chytli ho. Osvobodil ho dobrácký biskup, který možná věřil v dobrotu Valjeanovu, a potvrdil, že mu ty svícny daroval. V jednom okamžiku mění biskup zloděje a galejníka na úplně jiného člověka.
Pan biskup ho obdarovává darem největším. Ten dar je větší než hodnota svícnů. Je to dobrota lidského srdce.
Další zajímavou postavou je inspektor Javert. Zastupuje zde právo. Zákon, který v té době soudí nemilosrdně a nekompromisně. Právo, které nemá pochopení pro hlad, pro bídu ani nouzi člověka. A inspektor Javert? Je silný ve svém přesvědčení, že slouží dobré věci.
Fantina je další z představitelek Bídníků, musí dát dceru přechodně k Thénardierovým, aby mohla vydělávat na živobytí. Z továrnyji vyhodí mistrová, pan Madeleine - továrník (Jean Valjean) o tom neví. Fantina končí na ulici a vyčerpaná a zbědovaná umírá. Madeleine-Valjean se všechno dozví až příliš pozdě a slibuje Fantině na smrtelné posteli, že dcerku přivede.
To taky splní a rozhodne se o ni postarat. Cosettin smích mu svítí v životě stejně jako ty dva svícny. Vyroste z ní krásná žena. Je vychována v klášteře a má skvělé způsoby. Jean Valjaen zjišťuje, že ji miluje a to nikoli jako otec. Cosetta se ale zamiluje do Maria, mladého budoucího právníka, který její lásku opětuje. Jean Valjaen se vydává do revoluční Paříže zabít Maria, a zachraňuje mu život.
Jeanu Vaeljanu se naskytne skvělá příležitost zabít inspektora Javerta. Studenti ho spoutali a odsoudili na smrt. Jean Valjan mu daruje svobodu. Karty se však zanedlouho obrací a Javert daruje svobodu Valjaeanovi.
Javert pochopí víc, než by sám chtěl a spáchá sebevraždu v řece Seině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama