Nathaniel Philbrick - V srdci moře

1. července 2016 v 16:16 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...

Skutečný příběh, který inspiroval amerického spisovatele Nathaniela Philbricka specializujícího se na dějiny ostrova Nantucket, kde žije s rodinou. Na tomto ostrově se začátkem devatenáctého století začíná odehrávat tragický a záhadný děj. Téma je tak alarmující a strhující, že v minulosti doslova pronásledovalo, spisovatele Hermana Melvilla, který příběh později zpracoval v románu Bílá velryba.
Vorvaň obrovský (a o něho tu jde především)je nádhernou velrybou, ale bohužel také zásobárnou oleje, který v dané době osvětluje všechny ulice.
Píše se rok 1821 a všechno se točí kolem vorvaňů. Lodě vyplouvají na oceán a pořádají masivní lov na velryby. Velryb stále ubývá. Jde o peníze. Oceány jsou skoro prázdné.
Ten rok vyplouvá loď Essex pod vedením kapitána George Pollarda a prvního důstojníka Owna Chase. Není to šťastná kombinace. Ti dva spolu nevycházejí příliš dobře, vládne mezi nimi velké napětí.
Kříží vody bez úspěchu, kromě jednoho úlovku. Při jedné ze zastávek zaslechnou, že v rovníkových vodách je dost vorvaňů. Námořníci si šeptají něco o bílé velrybě. Nedá se tam prý chytit jediný vorvaň, protože tam je ta nestvůra…
Kapitán Pollard a důstojník Owen ožijí. Netuší však, že právě bílá velryba jim bude osudnou.
Bílá velryba narazí do lodi a převrhne ji. Námořníkům začíná peklo na zemi. Bojují o holý život. Plaví se ve člunech tak dlouho, až jim dojdou všechny zásoby jídla a pití. Musí rozhodnout losem, koho zabíjí a následně sní. Jinak by nepřežili. Nemají na výběr.
Přesně v tomto místě si uvědomuji, že je to asi msta přírody na člověku za věci, které jí jako lidé děláme. Člověk se stal skoro pánem světa, myslí si, že může všechno a přitom si neuvědomuje, že největší hrozbou pro svět je právě on sám. Znovu se v tomto pocitu utvrzuji na konci knihy, přesně v místě, kdy se na ostrově Nantucket rozhořel ničivý požár. Ze skladů velrybího oleje se rozšířil oheň. Do rána téměř celý ostrov lehl popelem. V knize se píše, že prý vorvaň obrovský dosáhl konečně své pomsty.
Příběh byl i zfilmován a film se opravdu povedl. Když jsem viděla ty překrásné mořské tvory, jejich pohyby ve vodě, bylo mi moc líto, že se vorvani loví. Kniha a film nejsou ale jen ukázkou toho, kam až může zajít lidská touha a moc po penězích, včetně drancování oceánů a moří.
Je to také kniha o lidské touze žít. Sáhnout si až na dno své vlastní existence a pokusit se naučit žít s břemenem, které je pro člověka neúnosné po celý zbytek jeho života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama