Strážce naší doby

15. září 2016 v 7:45 | Markéta
Každá doba má svého strážného anděla neboli strážce. Naše jich musí mít několik, protože jeden by určitě nestačil.
Nemusím chodit daleko, jedem k druhému se nechováme vůbec ohleduplně, prodáváme zboží, které se rychle pokazí (pračky, notebooky, auta, myčky), protože peníze se přece musí točit. Ale že zatěžujeme přírodu, to už nikoho příliš nezajímá.
Kácíme lesy, skoro každý z nás má vlastní vozidlo. Cestujeme. Jedno letadlo létá za druhým, modifikujeme potraviny. Na jedné straně se tváříme lidsky a humánně, pořádáme sbírky trpícím lidem, ale už nechceme vidět, že na druhé straně ignorujeme utrpení lidí, kteří žijí v naší blízkosti. Někdy to mohou být i naši nejbližší.
Odebírala jsem Mladou frontu Dnes, a musela jsem ji zrušit. Zprávy, které na mě doléhaly jedna za druhou, mě uváděly do stavu zoufalství. Kladla jsem si otázku. Je opravdu ten náš svět tak moc nemocný? Kde se bere tolik zla a zoufalství, podrazů a podlosti?
Kam směřujeme? Proč je v něm tolik násilí a nenávisti?
A asi proto tu jsou strážci. Dávají bedlivě pozor, aby svět nevybočil ze svého řádu. Protože mezi námi, nechat to na nás lidech, no, nevím, nevím, jak by to dopadlo.
A opět od smutných událostí světa se vrhám do víru přítomnosti.
Jdu se strachem k zubaři. Pan zubař má se mnou úžasnou trpělivost, nenadává a neustále se mě ptá, zda mě nic nebolí.
Druhý den si namířím do obchodu. A stará paní se na mě mile usměje. Vůbec není líná sundat mi deset halenek k odzkoušení, a přestože si nic nekoupím, se vesele směje a popřeje mi hezký den.
Přijdu domů a vidím své kopršpanělky, jak si hrají vesele s kočkou. Hra je zaujme natolik, že ztrácí pojem o čase, jsou šťastné. Je to nádherný pohled. Na stole leží čokoláda od manžela, sladký pozdrav.
Sednu si spokojeně na terasu a dívám se na zeleň kolem sebe a najednou mě napadne, že ono těch strážců nebude zase potřeba tolik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama