Střed se hroutí zevnitř - Elyn R.Saksová

20. září 2016 v 17:53 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...
Skláním se s obdivem před autorkou a zároveň hlavní hrdinkou této knihy.
Elyn dobře zná různé formy šílenství. Bojuje s celým světem, ale ten nejkrutější boj se odehrává v nitru jí samé. Její psychický stav je věčně rozvodněná řeka. V momentě, kdy ztrácí pevnou půdu pod nohama, např. její lékař ukončuje ambulanci, Elyn téměř končí v nemocnici. Ocitá se v nejistotě, což je místo, kde se schizofrenii daří nejlépe.
Ale ačkoliv Elyn prochází těmi nejhoršími fázemi nemoci, nevzdává se. Studuje. A studium ji zachraňuje. Že je to zvláštní? Když jí rozmluví lékaři školu (kvůli vysoké zátěži), začne se jí bortit celý svět. A naopak v nejtěžších fázích uniká do knihovny, kde mezi knihami nachází byť jen na chvíli svůj klid.
Elyn R. Saksová nejenže žije s těžkou diagnózou, se kterou jsou lidé za normálních okolností dlouze hospitalizováni, studuje a pracuje jako zdravý člověk, ale dokonce dosáhne i titulu profesorky. Nyní je profesorkou na právnické fakultě Jihokalifornské univerzity a mimořádnou profesorkou na lékařské fakultě Kalifornské univerzity v San Diegu.
Rozhodně nemá jednoduchý život, ale to by nebyla Elyn, kdyby se nechala jen tak něčím zaskočit. Zvládá život svůj a vydává se na cestu, kde zastupuje a ochraňuje práva pacientů s psychickým postižením.
V knize zcela podrobně popisuje věčně nekončící boj lidí trpících schizofrenií, včetně toho svého. Píše, jak je těžké přiznat si, že jste opravdu duševně nemocní, a přijmout nezbytnost, která k duševní nemoci patří - nutnost medikace. Zmiňuje se i o vyloučení pacienta ze společnosti a nutném lhaní, kdykoliv se uchází o místo na univerzitě, třeba jen jako student.
I já jsem procházela řadou stejných komplikací. Kniha se ke mně dostala až dlouho po tom, co vyšla kniha o mých vlastních problémech a životě s psychózou. Byla jsem někdy až neuvěřitelně překvapena, kolik shod se děje při psychickém onemocnění. Pocity pronásledování, řada zajímavých až neuvěřitelných náhod, které se dějí člověku v psychóze. Od knihy se jen těžko odchází a dokáže nabít zvláštním, osobitým způsobem. Já jsem si tam našla malý vzkaz: Není důležité to, jak těžké břímě člověk nese, ale fakt, jak se k celé věci postaví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka | Web | 21. září 2016 v 17:14 | Reagovat

Tahle kniha by mě docela zajímala, musím se po ní podívat....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama