Střed se hroutí zevnitř - Elyn R.Saksová

20. září 2016 v 17:53 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...
Skláním se s obdivem před autorkou a zároveň hlavní hrdinkou této knihy.
Elyn dobře zná různé formy šílenství. Bojuje s celým světem, ale ten nejkrutější boj se odehrává v nitru jí samé. Její psychický stav je věčně rozvodněná řeka. V momentě, kdy ztrácí pevnou půdu pod nohama, např. její lékař ukončuje ambulanci, Elyn téměř končí v nemocnici. Ocitá se v nejistotě, což je místo, kde se schizofrenii daří nejlépe.
Ale ačkoliv Elyn prochází těmi nejhoršími fázemi nemoci, nevzdává se. Studuje. A studium ji zachraňuje. Že je to zvláštní? Když jí rozmluví lékaři školu (kvůli vysoké zátěži), začne se jí bortit celý svět. A naopak v nejtěžších fázích uniká do knihovny, kde mezi knihami nachází byť jen na chvíli svůj klid.
Elyn R. Saksová nejenže žije s těžkou diagnózou, se kterou jsou lidé za normálních okolností dlouze hospitalizováni, studuje a pracuje jako zdravý člověk, ale dokonce dosáhne i titulu profesorky. Nyní je profesorkou na právnické fakultě Jihokalifornské univerzity a mimořádnou profesorkou na lékařské fakultě Kalifornské univerzity v San Diegu.
Rozhodně nemá jednoduchý život, ale to by nebyla Elyn, kdyby se nechala jen tak něčím zaskočit. Zvládá život svůj a vydává se na cestu, kde zastupuje a ochraňuje práva pacientů s psychickým postižením.
V knize zcela podrobně popisuje věčně nekončící boj lidí trpících schizofrenií, včetně toho svého. Píše, jak je těžké přiznat si, že jste opravdu duševně nemocní, a přijmout nezbytnost, která k duševní nemoci patří - nutnost medikace. Zmiňuje se i o vyloučení pacienta ze společnosti a nutném lhaní, kdykoliv se uchází o místo na univerzitě, třeba jen jako student.
I já jsem procházela řadou stejných komplikací. Kniha se ke mně dostala až dlouho po tom, co vyšla kniha o mých vlastních problémech a životě s psychózou. Byla jsem někdy až neuvěřitelně překvapena, kolik shod se děje při psychickém onemocnění. Pocity pronásledování, řada zajímavých až neuvěřitelných náhod, které se dějí člověku v psychóze. Od knihy se jen těžko odchází a dokáže nabít zvláštním, osobitým způsobem. Já jsem si tam našla malý vzkaz: Není důležité to, jak těžké břímě člověk nese, ale fakt, jak se k celé věci postaví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka | Web | 21. září 2016 v 17:14 | Reagovat

Tahle kniha by mě docela zajímala, musím se po ní podívat....

2 Caseybem | E-mail | Web | 24. září 2017 v 19:16 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info>>></a>

3 RobertMes | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 10:51 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-authentique/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-authentique/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama