Říjen 2016

Honoré de Balzac, Evženie Grandetová

21. října 2016 v 18:00 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...


Je to mocná energie - peníze. Jen málokdo jí dokáže odolat. I dnes, anebo právě dnes, stejně jako na začátku 19. století lesk peněz vábí a láká a bere nám jako rozvodněná řeka to nejcennější, co máme. A co je nehorší - všechno se děje tak, že my to ani to nezpozorujeme.
Četla jsem román Honoré de Balzaca "Evženie Grandetová" s velkým zaujetím a přitom jsem přemýšlela nad spoustou otázek.
Grandet - lakomec, který zničí život nejen ženě, ale i dceři. Pro třpyt peněz obětuje všechno.
A jak se na to tváří okolí? Co na to lidé žijící v blízkosti rodiny? Můžeme se divit, ale odsouzení se od nich nedočká. Možná si lidé něco šuškají, ale jen tak mezi sebou. Na veřejnosti mu předstírají svoje sympatie, vtírají se do jeho blízkosti. Mají proto své zištné důvody. Je to zkažená, prohnilá společnost plná intrik. Lidé, kteří něco jiného říkají a úplně něco jiného si myslí.
Grandet doma vládne mocnou rukou. Evženie s matkou se podřizují přísnému domácímu řádu, navzdory bohatství, které mají. Lakota Grandeta dojde i tak daleko, že šetří na své nemocné ženě, nedopřeje jí ani teplý pokoj a lékaře zavolá, až už je pozdě. Matka Evženie umírá a její duše míří rovnou do nebe. Byla to dobrá žena.
Evženie je dívka velmi citlivá, jemná a dobrosrdečná. Jedinou její chybou je její dobré srdce. Kdyby byla alespoň trochu sobecká a vypočítavá, měla by se šanci do této zkažené společnosti zařadit. Už se zdá, že se na ni usmálo štěstí. Zamiluje se do bratrance Karla, který přicestuje do domu Grandetových za velmi smutných okolností. Ten její lásku opětuje. Karlův dříve bohatý otec spáchal sebevraždu, protože se dostal do finančních potíží. Otec se obrací dopisem na rozloučenou na svého příbuzného, pana Grandeta, a prosí ho o pomoc. Věří, že se o Karla postará.
Grandet se zachová, jak je jeho zvykem - lhostejně, nemilosrdně a lakomě. Ze smutné situace vytěží a Karla posílá na cesty.
Konec života pana Grandeta je stejně smutný, jako byl jeho život. Sužují ho strach a úzkost, jeho peníze mu přinesly do života jen neštěstí a trýzeň.
Karel se ukáže jako kariérista. Zbohatne a Evženii dopisem vysvětluje své odmítnutí. Jako důvod uvádí svůj nově plánovaný výhodný sňatek z rozumu.
Evženii se podlomí kolena, ztrácí sama sebe a zatočí se s ní celý svět. Zůstává sama, bez matky a otce. Vdala se sice za jednoho z rodinných právníku, snad aby se společensky zařadila a hlavně aby moha pomáhat slabým a nemocným.
Je bohatá, ale v jejím domě vládne stejný řád jako za otce Grandeta. Zajetý pořádek navzdory bohatství zůstává neměnný se stejnou přesností, jako kdyby tam byl pan Grandet stále přítomen.