Změnilo mi život

8. prosince 2016 v 17:31 | Markéta
Slyšela jsem jednou v televizi říkat jednoho velmi známého herce větu: "A pak se stalo něco, co mi obrátilo život naruby, a přede mnou se otevřely zcela nové a nečekané obzory."
Byla jsem dvacetiletá nezkušená holka a jen tiše jsem si povzdychla: "To teda fakt nevím, co by se muselo stát, aby se v mém životě konečně něco dělo."
Čekala jsem netrpělivě na životní výzvy. Chtěla jsem akci. Snila jsem o obdivu, uznání a místo toho jsem si připadala jako pouhé nic a toužila to stůj co stůj změnit. Ano, zřejmě jsem si říkala o malér a ten na sebe nenechal dlouho čekat. Dostavil se v podobě, ve které to nejméně čekala. Onemocněla jsem a učila se hledat životní pokoru, která mi tak chyběla. Nemoc byla natolik závažná, že jsem ve svých třiceti letech musela nastoupit do plného invalidního důchodu.
Pak jsem se potkala se svým mužem, a protože díky mému zdravotnímu stavu jsme nemohli mít děti, pořídili jsme si nakonec dvě kokršpanělky a jednu krásnou černou kočku s bílými podkolenkami a bílou náprsenkou.
Jenže jednoho dne jsem dostala skvělý nápad: "Pořídíme si chalupu! A nejlépe u přehrady, protože já se tak ráda koupu!" Byla jsem z té myšlenky přímo nadšená a lehce jsem manžela zpracovávala a hledala možnosti, jak by to celé šlo zrealizovat.
Vybrali jsme si starou chalupu, kterou jsme se rozhodli zrekonstruovat. Kdybych bývala tušila, co to všechno znamená, nikdy bych do toho nešla! S vervou jsme se pustili do prvních prací. Měli jsme svůj byt, takže nebylo kam spěchat. Ale jednoho dne manžel s dvěma bratry přestavovali koupelnu a odmontovávali těžký starý bojler. Ten spadl manželovi na nohu. Byla to komplikovaná zlomenina, se kterou musel na operaci a marodil skoro rok. Stopka nás zarazila.
Když se manžel uzdravil, všechno běželo jako po másle. Dům stojí ale bohužel na čtyřmetrovém tarasu a těsně před okamžikem, kdy už všechno bylo připraveno k bydlení - položené podlahové topení, hotové k vnitřky k nastěhování, volá nám pan starosta: "Prosím, okamžitě přijeďte, spadl vám taras a vypadá to nebezpečně."
Oprava stála majlant, komplikací nad hlavu, pojišťovna odmítla zaplatit, protože se - naštěstí - nepohnul dům.
Když jsme vyřešili vzniklé potíže, nastalo dlouho plánované stěhování. Ve 42 letech jsem se stěhovala na vesnici, neznajíc zdejší zvyky a pravidla. Byly Vánoce a já se ztrácela v domě mezi krabicemi. To nejhorší teprve přišlo, když manžel odjel do práce. Já, celý život odkojená na panelákovém topení, jsem nikdy nepřikládala do kotle. A co hůře, neuměla jsem ani oheň rozdělat. Vždycky jsem ráno šla prosit sousedku, aby mi pomohla. Když jsem šla nakupovat, hned za prvním rohem jsem sebou flákla, už jsem všeho měla plné zuby. Bylo namrzlo a já jsem si vůbec neuvědomila, že tady se chodníky nesypou jako ve městě. Tohle nemůžu přežít! V mých představách bylo přece všechno jinak. Krásný dům s bylinkovou zahrádkou a léto na pláži.
Jak čas běžel, začala jsem si zvykat i na to, že když mně právě dojde smetana, nelze běžet do Penny.
Dnes jsem už téměř zvyklá a zjišťuji, že změna, kterou jsem prošla, má své zvláštní kouzlo. Život na vesnici je plný práce, vyžaduje odvahu a hlavně samostatnost.

Je hodně věcí, co mi obrátilo život vzhůru nohama, nemoc, ve které jsem se naučila hledat pokoru, invalidní důchod, kdy jsem propadala panice a myslela, že je to konečná stanice. Stavba a stěhování. V podstatě na způsobu a formě změny nezáleží. Je jedno, jestli chceme nebo ne, život nás zkrátka dostane přesně tam, kde nás chce mít, a my se máme asi jen snažit tyto změny přijímat, protože nás mění a posouvají dopředu, i přesto že mohou být leckdy nepříjemné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SchwarzRosen | 8. prosince 2016 v 19:41 | Reagovat

Omlouvám se, že k článku nemám nic moc co říct, snad jen hodně štěstí v dalším životě. Ale co mě strašně zaujalo je ten nádherný roztomilý koník v záhlaví =o) Prostě krasavec!

2 Markéta Bednářová | 9. prosince 2016 v 7:40 | Reagovat

[1]: Děkuji za reakci a přání. Ten koník je úžasná kobylka.

3 ┼Raven Sammael Renkse┼ | Web | 11. prosince 2016 v 19:05 | Reagovat

Zajímavé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama