Doba jedová 6 - B. Brett Finlay, PhD, Marie-Claire Arrietaová, PhD

4. ledna 2018 v 9:14 | Markéta
Špína - hygiena - imunita - alergie

Mikroby - možná se na první pohled zdá, že nejlepší by bylo všechny je zničit. Napadlo vás však někdy, že některé mikroby jsou i naši přátelé? Mnohé z vás jistě ano, jak moc ale zasahují do podstaty našeho zdraví, nám vysvětluje tato kniha. Některé čtenáře informace překvapí, jiným dá naději na příznivou budoucnost zjištění, jakou roli mikroby hrají při zvládání dosud nezvladatelných chorob. Nutno podotknout, že výzkum ohledně mikrobů a mikrobioty (dříve mikroflóra, jakýsi souhrn všech genetických informací přítomných buněk) je ještě v plenkách, přináší nové obzory a naděje v medicíně.

Víte, že děti, které se rodí přirozeným způsobem, dostávají mimo jiné od matky první dávku mikrobů? Příroda moc dobře ví, co je pro novorozeně nejlepší, a s touto dávkou mikrobů jim zajišťuje ochranu pro další život.
Děti narozené císařským řezem jsou o tyto mikroby ochuzeny, což se může projevit na jejich budoucím zdravotním stavu.

Kniha podrobně s názornými příklady a radami popisuje období porodu a kojení. Dočteme se o významu kojení, kdy například mateřské protilátky pomáhají bojovat proti patogenům (mikrobům způsobujícím onemocnění). Na druhou stranu autor připouští možnost, že doba kojení je pro maminky velmi náročná, a ne úplně v každém případě a za každou cenu vhodná.

Ve snaze udělat pro své dítě to nejlepší jsme začali všechno pečlivě uklízet, sterilizovat, a ani jsme si přitom nevšimli, že není špína jako špína, a že se špatnými mikroby ničíme i ty, které jsou pro náš život blahodárné. Blízký kontakt kojence či malého dítěte se zdravým psem není nikdy na škodu. Naopak. Je pravděpodobné, že se u dítěte sníží riziko alergií nebo astmatu.

Velkou událostí lidstva bylo vynalezení antibiotik, která v době svého objevu a dlouho poté zachraňovala životy lidí. Antibiotika jsou určena k paušální likvidaci mikrobů. Léčení antibiotiky bylo přelomem v medicíně, protože antibiotika začala léčit nemoci, které dříve končily smrtí.
Ale přesně jak stojí v knize - kdykoliv dostaneme něco dobrého, nikdy nevíme, kdy s tím přestat.
Zneužívání antibiotik nás zavedlo ke katastrofálním následkům. Mikroby se staly proti antibiotikům imunní.

A co pevná strava a mikrobiota? Nezdravá strava (průmyslově zpracované potraviny, přemíra tuků, cukru, nedostatek zeleniny) je příčinnou mnoha civilizačních nemocí. Taková strava trvale snižuje mikrobiom - tzn. počet mikrobů, které osidlují naše střeva. Takový stav potom vede ke vzniku mnoha civilizačních chorob - např. alergických reakcí, snížené imunity, špatného zažívání. Dbejte proto na různorodost mikrobioty dítěte. Podávejte pestrou stravu všech potravinových skupin.

Mě osobně velmi zaujala kapitola obezita a mikrobiota - většina odborníků se shoduje, že jde o největší epidemii, jaké vyspělé země světa čelí. K nárůstu hmotnosti došlo v důsledky změny, která souvisí se životním prostředím. Příčiny epidemie obezity ovlivňují tři faktory: jíme jinou stravu a konzumujeme jí více, méně se pohybujeme a někteří z nás mají špatné geny. Otázka zní, zda dokážeme změnit mikrobiotu tak, aby kladně ovlivnila naši váhu. Probíhají pokusy, jak přímo změnit střevní mikrobiální společenstva a stravu, která by změny v mikrobiotě vyprovokovala. Zdravým lidem byla podávána prebiotika (potravinové vlákniny, jež jsou pro naše tělo nestravitelné, ale které jsou pro konkrétní mikroby zdrojem výživy a stimulantem růstu) a zjistilo se, že zmírňují hlad a navozují pocit sytosti.

V knize se také dočteme o významu a účinnosti probiotik a dozvíme se, jak spolu souvisí mikrobiota a diabetes mellitus, střevní onemocnění, astma a alergie.
Pro mě však byla nejdůležitější kapitola s názvem: Střevo mi napovědělo - mikrobiota a mozek.
Autor si klade otázku: Mohou mikroby ovlivnit vývoj mozku? Mohou se účastnit rozvoje neurologických onemocnění? Jistě. Mohou. Může mikrobiota ovlivnit naše chování a jednání?
Mikrobiota může ovlivnit úzkostné poruchy s depresí a může ovlivnit i naše společenské uznání a stresové reakce - a může dokonce hrát roli v rozvoji běžných duševních chorob.

Kniha je prostě důkazem toho, jak mají maličké mikroby v různých souvislostech obrovský vliv na naše zdraví. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MarijaKes | Web | 4. ledna 2018 v 9:42 | Reagovat

Spoustu z toho jsem věděla a naučila mne to dlouholetá životní zkušenost jak s mými dětmi, tak vlastní prožitky. Třeba můj syn měl kdysi strašný průjem a po léčbě MUDr prohlásila, ze je sterilní. Myslela jsem, že je to dobře, ale vysvětlila mi , proč se mýlím a tenkrát mi táta veterinář řekl, ať mu dávám jogurt. Přílišná úzkostlivost v čistotě vlastně škodí, ale hygiena musí být. Kdysi mi vyprávěla švagrová, zebu nich jedna paní stále děti koukala i několikrát denně, jakmile přišli odkudkoliv z venku a hned prala i oblečení a sama se také stále převlékala a nutila je stejným úkonům i manžela. Tak to je vyloženě extrémně nesprávné. Tělo musí dostat šanci vyrábět protilátky tak si mnohdy vypomoci vlastními silami. V povědomí lidí jsou proti-biotika (antibiotika) zázrakem a mnohé maminky jsou rozčarované, když jim lékař pro nachlazení dítěte dá šetrnější lék. O nutnosti probiotik po antibiotikách jsem se dozvěděla před pár lety. Kniha je určitě zajímavá.

2 MarijaKes | Web | 4. ledna 2018 v 9:45 | Reagovat

Omlouvám se za mnohé nesrozumitelnosti v textu. píšu z mobilu a on mi často špatně vyhodnotí, co píšu a já si toho nevšimnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama