Doba jedová 8

18. února 2018 v 9:34 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...
Doba jedová 8
Infekční šílenství

Harriet A. Washingtonová

Napadlo vás někdy, že psychické nemoci mohou souviset s infekcí? Existují dokonce vědci, kteří se tímto směrem ubírají, navzdory nesouhlasu svých kolegů.

Současní vědci nadále zkoumají mikrobiální kořeny nemoci a zjišťují, že anorexii, Tourettův syndrom, obsedantně-kompulzivní poruchu či schizofrenii mohou způsobit obyčejná angína, spalničky nebo dokonce chřipka.

Doktor Torrey měl sestru, která trpěla schizofrenií. Zjistil, že psychiatrie sestře nepomůže tak, jak by si přál, a proto se stal se psychiatrem, jehož hlavním profesním zájmem byla schizofrenie.

Od té doby usiloval Torrey o to, aby své sestře pomohl. Psychiatrické vzdělání získal v době, kdy Freudovy psychoanalytické teorie spolu s teoriemi Frommové-Reichmanové byly všeobecně přijímány, ale Torrey sledoval nemoc z jiného úhlu pohledu: svoji pozornost obrátil od psychologie ke zkoumání infekčních nemocí.

Jak se seznamoval s lékařskou literaturou o schizofrenii, upoutaly ho případy hospitalizovaných pacientů, kteří byli do nemocnice přijati s diagnózou schizofrenie, ale po několika týdnech začali pokulhávat. Když neurolog provedl lumbální punkci, ukázalo se, že pacient má encefalitidu či jinou infekční chorobu. Na základě svých zjištění Torrey shromáždil případy, které se jevily jako schizofrenie či bipolární porucha, ale ukázalo se, že mají jasný infekční základ.

Torrey říká, že se jako student psychiatrie učil, že psychiatrická nemoc vypadá jako spousta infekčních neurologických poruch.
Pročpak to jeho zkušenější profesoři nechápali? Zřejmě proto, že psychiatrie je stejná jako všechny obory medicíny: má své módní teorie. V té době byly v kurzu freudovská a genetická. Bylo to však buď jedno, nebo druhé, a jestliže jste chtěli být ve zvolené profesi úspěšní, věděli jste, že máte poslouchat, co říkají starší. "Tak to holt bylo", říká Torrey.

Knihu jsem četla se zájmem, protože sama trpím schizofrenií. Na jednu stranu jsem ráda, že nemoc lze zvládat léky, ovšem na druhou stranu mě velmi mrzí, že dnešní medicína neumí víc než ničit důsledky nemoci, neboť nemá vůbec žádné informace o tom nejdůležitějším, a to o příčině choroby. Sama vnímám fakt, že pokud infikovaná zánětlivá krev proudí přes mozek, musí to nutně ovlivnit psychické vnímání a jednání postiženého jedince. Myslím si však, že to nebude tak jednoduché, protože se bude pravděpodobně jednat o souhrn faktorů, které nemoc způsobují, a to jak vlivů z prostředí, tak zděděných genů. V každém případě kniha dává naději, že možná jednou vědci objeví příčinu vzniku a rozvoje psychiatrických poruch. A právě objevení příčiny bude pro psychiatrii znamenat, že se nemoc dá efektivně léčit - a to je pro mě informace zcela zásadní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emo.Gothic.Queen | Web | 18. února 2018 v 9:44 | Reagovat

To vypadá dobře

2 MarijaKes | E-mail | Web | 18. února 2018 v 10:56 | Reagovat

Zajímavé čtení. Naděje je vždycky, jen cesta je dlouhá. Ta souvislost s běžnými zánětlivými onemocněními je skoro děsivá.

3 Magicmax | E-mail | Web | 23. února 2018 v 11:58 | Reagovat

Tak tu knihu bych si nepřečetl. :D Já radši o tom vůbec nic nevím. Ani článek jsem si radši ani nečetl. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama