Červenec 2018

Božská vlna - Patrick Hemstreet

25. července 2018 v 8:59 | Markéta
Vždycky, když přečtu knihu, snažím se přijít na to, co je jejím hlavním tématem. Baví mě o tom přemýšlet. Můj tip na hlavní myšlenku knihy Božská vlna je, že převratný obrat ve vědě, kterou učiní skupinka nadaných lidí v ozbrojeném světě, znamená definitivní ztrátu jejich pracovní i osobní svobody.
Kniha je prvotinou Patricka Hemstreeta a musela jsem uznat, že byla dobrou volbou. Krásně se četla, vytkla bych jen jednu maličkost: čekala jsem víc překvapení.

Konečně to mají! Po dlouhé době zkoušek a výpočtů se jim podařilo najít božskou vlnu. Sára ovládá počítač pomocí myšlenek - telekineze. Tým techniků ji vyšperkuje a chce ji představit veřejnosti. Mají velké plány, protože jejich technologie by mohla pomoci handicapovaným lidem. Lidem, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a nemohou hýbat rukama. Ovládali by počítač pouze svými myšlenkami. Skupina odborníku vedených Chuckem Brentonem však potřebuje ke svému výzkumu peníze a ty ve zdravotnictví zkrátka nejsou.
Výzkum pokračuje a skupina vytvoří robota, kterého ovládají z klidné kanceláře. Jsou nadšeni. V tomto okamžiku se o ně začne zajímat vojenská skupina Hluboký štít. Přichází s velmi zajímavými návrhy smluv: nabízejí k dispozici luxusní vybavení výzkumných laboratoří.

Chuck Brenon není vojenským zaměřením příliš nadšený, a tak ještě upravuje dodatky smluv pro ochranu své svobody. Návrhy od Hlubokého štítu konzultuje se svými lidmi, protože taková nabídka se prostě neodmítá!

Běží den po dni, pilně pracují a vylepšují technologii. Jejich kanceláře nyní nejsou tvůrčím místem, ale mění se ve vězení. Zjišťují, že každý jejich krok je sledován a navíc si Chuck není jistý, zdali je ona vojenská skupina vládní organizací. Pohár trpělivosti přeteče v okamžiku, kdy zjistí, že si členové Hlubokého štítu sami vylepšují jejich technologie a vytvářejí super roboty vybavené těžkými zbraněmi a válečnou technikou, kterou se chystají brzy použít.

Chuckův tým se pokouší si s nadřízeným Hlubokého štítu promluvit. Nepřestávají se však divit. Tady totiž neplatí žádné smlouvy ani dodatky. Vládne tu právo silnějšího. Nakonec se tým Chucka Brenona domluví na útěku, ale v tom okamžiku je proti nim nasazena další technika. Znají svou práci dobře, i roboty, proto se dokáží chránit. V rozhodujícím momentě jim však někdo pomáhá a oni nemají tušení, kdo to je. Hluboký štít prohrál, Chucka však oslovuje další záhadná organizace, která opět nabízí nevídané. Chuck zjišťuje, že on a jeho kolegové nemají jinou možnost...

Kniha je zakončena větami, nad kterými stojí za to se zamyslet:
Pryč od svých starých životů a vstříc děsivé, neznámé budoucnosti. Té, kterou pomáhali stvořit.


Věčný slib lásky

13. července 2018 v 11:05 | Markéta |  Knihy - takhle to cítím já...
Janette Okeová
Věčný slib lásky

V knize Láska přichází po špičkách jsem se poprvé setkala s vyprávěním Janette Okeové. Příběh těhotné novomanželky Marty, která přijíždí se svým manželem na Divoký západ, kde mají v plánu chovat dobytek, vypráví o tom, jak tvrdá rána osudu někdy prověřuje naši víru i plány. Když manžel Clem po nehodě s koněm umírá, Marty v bezvýchodné situaci dostává od místního farmáře Clarka nabídku k formálnímu sňatku. Z knihy vyplývá, že ne vždy se život odehrává, jak si právě přejeme, ale přesto v něm můžeme nalézt štěstí:

Byla to slova plná příslibu a Marty z nich načerpala útěchu, zvláště po tom, co se jí nad ránem zdálo. Sama. Takové vtíravé slovo. Byla nesmírně vděčná, že není sama. Znovu, po kolikáté už, se s hlubokou pokorou a pocitem vděku sklonila před moudrostí Otce, který jí brzy po tragické smrti manžela Clema přivedl tak rychle do cesty Clarka. Teď teprve si uvědomovala, že jakmile se vnitřně uzdravila do té míry, že byla schopna navázat vztah s někým jiným, Clark už tu byl, připravený otevřít jí srdce a náruč. Proč jsem proti tomu, co mi Bůh poskytl, tak dlouho bojovala - každou buňkou své bytosti. Ma Grahamová říkala, že to chce čas, aby se srdce uzdravilo a city obnovily, a Marty si byla jistá, že právě to byl ten důvod. Díky tomu času - a Clarkově citlivosti a trpělivosti - byla zase schopna lásky.

Domu, kde žije Marty a Clark, vládne láska. Její doteky cítí Marty každý den, třeba při pohledu na Clarka, anebo v úsměvu dětí. Pozoruje Clarka a svého syna a tiše se usmívá, zatímco malý Arnie se cítí jako velký pomocník tatínka:

Tatínek tě potřebuje - potřebuje, aby ses mu pletl pod nohy, když krmí zvířata, potřebuje, aby ses s ním mermomocí chtěl tahat o vědro, které je na tebe příliš velké. Potřebuje tě, aby musel kvůli tobě zpomalovat, když odvádí krávy na pastvinu, potřebuje, abys na něho štěbetal celou dobu, co pracuje.
Potřásla hlavou, ale pořád se usmívala.
Ano potřebuje tě - potřebuje vidět, jak ho miluješ a s jakou úctou k němu vzhlížíš.
Sehnula se, aby chlapečka objala, a potom Clarkovi pomohla obléknout si teplý kabátek, navléknout rukavice, nasadit čepici a šla mu otevřít dveře. Vystřelil jako šíp, aby byl u tatínka.

V knize Věčný slib lásky se příběh Marty a Clarka zkomplikuje. Život na Západě, tak jako všude, přináší občas i smutné zprávy. Jedna ze sousedek onemocní a je zřejmé, že umírá. Má však dvě dcery a bojí se o jejich budoucnost. Marty jí slíbí, že udělá všechno proto, aby se o dcery postarala. Nemá zatím ponětí, jak to udělá, ale věří, že když poprosí Boha, věci se najednou řeší samy. Svěří se se vším Clarkovi, a ten ji podpoří. Háček zůstává v otci děvčat, který se o ně vůbec nestará. Ten se však rozhodne odcestovat a po dohodě s Clarkem nechává dcery u Marty a Clarka. Marty je vděčná, že mohla dostát svému slibu.

Oba manželé, Clark i Marty, získávají pevné místo mezi místními sousedy. Clarkovi se podaří získat pro komunitu doktora. Stále jim však chybí škola a učitel. Všichni se domluví, přiloží ruku k dílu a postaví školu pro své děti. Pečlivě hledají učitele a i toho brzy najdou.

Na Divokém západě jsou mnohdy drsné podmínky a počasí zde bývá nevyzpytatelné. Příroda je tu krásná, ale někdy i neuvěřitelně krutá. Zdejší lidé v sobě nosí hlubokou víru v Boha a pokoru. Rádi by mezi sebou přivítali faráře. Není však snadné ho najít. Už se zdá, že jim štěstí přeje, ale vzdělaný reverend Knutson se mezi zdejší lidi příliš nehodí. Rozloučí se a kostel se nachází několik dní bez pastora. A opět se zdejší lid obrací k Pánu Bohu a věří, že jim toho správného do cesty přivede - a opravdu o několik dnů později nastoupí mladý farář do služby. Tentokrát je to vskutku správná volba.

Věčný slib lásky je kniha o ztrátě, víře a především lásce, se kterou Marty, její rodina a přátelé překonávají všechny překážky.