Božská vlna - Patrick Hemstreet

25. července 2018 v 8:59 | Markéta
Vždycky, když přečtu knihu, snažím se přijít na to, co je jejím hlavním tématem. Baví mě o tom přemýšlet. Můj tip na hlavní myšlenku knihy Božská vlna je, že převratný obrat ve vědě, kterou učiní skupinka nadaných lidí v ozbrojeném světě, znamená definitivní ztrátu jejich pracovní i osobní svobody.
Kniha je prvotinou Patricka Hemstreeta a musela jsem uznat, že byla dobrou volbou. Krásně se četla, vytkla bych jen jednu maličkost: čekala jsem víc překvapení.

Konečně to mají! Po dlouhé době zkoušek a výpočtů se jim podařilo najít božskou vlnu. Sára ovládá počítač pomocí myšlenek - telekineze. Tým techniků ji vyšperkuje a chce ji představit veřejnosti. Mají velké plány, protože jejich technologie by mohla pomoci handicapovaným lidem. Lidem, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a nemohou hýbat rukama. Ovládali by počítač pouze svými myšlenkami. Skupina odborníku vedených Chuckem Brentonem však potřebuje ke svému výzkumu peníze a ty ve zdravotnictví zkrátka nejsou.
Výzkum pokračuje a skupina vytvoří robota, kterého ovládají z klidné kanceláře. Jsou nadšeni. V tomto okamžiku se o ně začne zajímat vojenská skupina Hluboký štít. Přichází s velmi zajímavými návrhy smluv: nabízejí k dispozici luxusní vybavení výzkumných laboratoří.

Chuck Brenon není vojenským zaměřením příliš nadšený, a tak ještě upravuje dodatky smluv pro ochranu své svobody. Návrhy od Hlubokého štítu konzultuje se svými lidmi, protože taková nabídka se prostě neodmítá!

Běží den po dni, pilně pracují a vylepšují technologii. Jejich kanceláře nyní nejsou tvůrčím místem, ale mění se ve vězení. Zjišťují, že každý jejich krok je sledován a navíc si Chuck není jistý, zdali je ona vojenská skupina vládní organizací. Pohár trpělivosti přeteče v okamžiku, kdy zjistí, že si členové Hlubokého štítu sami vylepšují jejich technologie a vytvářejí super roboty vybavené těžkými zbraněmi a válečnou technikou, kterou se chystají brzy použít.

Chuckův tým se pokouší si s nadřízeným Hlubokého štítu promluvit. Nepřestávají se však divit. Tady totiž neplatí žádné smlouvy ani dodatky. Vládne tu právo silnějšího. Nakonec se tým Chucka Brenona domluví na útěku, ale v tom okamžiku je proti nim nasazena další technika. Znají svou práci dobře, i roboty, proto se dokáží chránit. V rozhodujícím momentě jim však někdo pomáhá a oni nemají tušení, kdo to je. Hluboký štít prohrál, Chucka však oslovuje další záhadná organizace, která opět nabízí nevídané. Chuck zjišťuje, že on a jeho kolegové nemají jinou možnost...

Kniha je zakončena větami, nad kterými stojí za to se zamyslet:
Pryč od svých starých životů a vstříc děsivé, neznámé budoucnosti. Té, kterou pomáhali stvořit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama